AKADDER’in Genişletilmiş İstişare ve Hizmetiçi Programı Gerçekleştirildi

0
233

AKADDER’in Genişletilmiş İstişare ve Hizmetiçi Programı Kayseri’de gerçekleştirildi. Programa 22 derneğin il temsilcileri katıldı.

AKADDER’in Genişletilmiş İstişare ve Hizmetiçi Programı Kayseri gerçekleştirildi.

AKADDER’in Genişletilmiş İstişare ve Hizmetiçi Programı 6-7 Şubat 2016 tarihinde Kayseri İlim Yayma cemiyetinde gerçekleştirildi.

18 ilden 22 derneğin il temsilcilerinin katıldığı programda, strateji ve vizyon belirleme konusunda geniş istişareler yapıldı.

İlim Hikmet Vakfı’nın ev sahipliğini yaptığı toplantıya, vakfın tanıtım filmiyle başladı. Kur’an-ı Kerim ve açılış konuşmalarından sonra Bülbülzade Vakfı Yetim Birim sorumlusu Hatice Sohbet yetimlere yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi.

AKADDER Yönetim Kurulu Başkanı Rabia Aldemir; çalışmalarının aile eksenli olduğunu dile getirerek, “Aileye temas etmeyen hiç bir mücadele sonraki nesle aktarılamaz. Biz her fırsatta, yaptığımız çalışmalara aile merkezli toplumsal diriliş hareketi diyoruz. Tıpkı peygamber mescidindeki gibi kadın-erkek birlikte toplanıp, bütün önemli günlerimizde birlikte kararlar alıyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Daire Başkanı Hacer Başar ise “Kamu ve sivil toplum birbirleriyle kaynaşarak, yapılan işlere salih amel ruhu katarak yolumuza devam etmeliyiz. Koruyucu ve önleyici hizmetlerle insana yatırım yapmalıyız. Nesilleri yetiştirme adına sistemli çalışmalara, plan ve programlara ihtiyacımız var” diyerek kaygılarının iyi nesiller yetiştirmek olduğunu belirtti.

Endüstri Mühendisi Kâmile Canbay da, iyilik kurumlarının felsefesi ve çalışması, bu çalışmaları devam ettirmek için stratejik yöntemlerin ve uygulamaların nasıl olması gerektiği konusunda bilgi verdi.

Canbay, “Kurumların amacını iyi tanımalı ve anlamlandırmalıyız. İyilik kurumlarının felsefesi iki cihan için de iyilik olmalı dediğimiz zaman bütünsel iyiliği merkeze almış oluruz. Olaya kadın hakkı ya da erkek hakkı olarak değil, kul hakkı ekseninden bakmalıyız. Varoluş amacını ve niyetini belirleyip çabalayanlar amacına ulaşırlar” dedi.

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gazi Kılıçparlar ise AKADDER’in kendini geliştirmesi ve başarıya ulaşması için ipuçları verdi. Kılıçparlar konuşmasında özetle şunları dile getirdi; “İnsana dair tüm alanlarda çalışmaların olması gerekiyor. Aile eksenli çalışmalarda örgütlü ve disiplinli bir yol izlememiz gerekiyor. Örgütlülüğü sağlamak için daha genç ve dinamik gençlere ihtiyacımız var ve bu gençler AKADDER’in misyonunu geleceğe taşıyacaklardır.”

Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Aldemir de sabah yapılan oturumda bir konuşma yaparak Müslümanın görevlerini hatırlattı. Derdi ve davası olanların yardımcısı Allah’tır, diyen Aldemir şu konulara değindi:

“Paylaştığımız şeyler bizimdir.  Neyi büyütmek istiyorsak onları konuşmalıyız. Doğa, toplum ve kendi zindanlarımızdan çıkmalıyız. Biz bu dünyaya ne verebilirizi düşünmeliyiz. Adaleti, elimizle ve dilimizle hakim kılmaya çalışmalıyız. Anlaşmazlıklarda anlaşmalı, önceliklerimizi belirleyip enerjimizi onlara yoğunlaştırmalıyız.  Türkiyedeki müslümanlar olarak geç kalmışlık sorunu yaşıyoruz. Günün doğumuna hazırlanmamız gerekiyor, batımına değil. Gittiğimiz yerleri anlamlandırmalı, daha üst akıllar üretmeliyiz.”

Başbakan Başdanışmanı Ahmet Doğan da toplantıya katılarak fikirlerini şöyle ifade etti; “Devletin yönetiminde tamamen bürokrasinin hakimiyeti söz konusu. Eğitimler var, ama içeriği çürümüş durumda. Devleti sivil toplumlar yönetmeli. Medya, tiyatro, edebiyat alanlarında da varolmalıyız. Bütün seminer ve toplantılarda kız çocukları daha yoğunlukta. Yeniden diriliş bayanların eliyle olacaktır.”

Program, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.