AKADDER Adana Bölgesi Hizmet İçi Eğitim Programı Gerçekleşti

0
307

ANADOLU KADIN VE AİLE DERNEĞİ (AKADDER) ADANA BÖLGE HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMI ADANA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Adana Bölgesi Hizmet İçi Eğitim Programı 3 Kasım Cumartesi günü Ülfet Derneği ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştirildi. Programa, Adana başta olmak üzere Mersin, Osmaniye, Hatay ve çok sayıda ilçeden temsilci düzeyinde yaklaşık 80 kişi katılım gösterdi.

Program kahvaltı ikramı ile başladı. Kahvaltı ikramı sonrasında kürsüye gelen Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmasında aile merkezli çalışmalarda bulunmanın sağladığı kitlesel katkıya vurgu yapan Kılıçparlar, kadının içerisinde yer almadığı her çalışmanın yüzde elli eksik olduğunu ifade etti.

Gazi Kılıçparlar’ın ardından programa ev sahipliği yapan AKADDER Adana sorumlusu Ayşegül Kılıçparlar da AKADDER’in kadın dünyasına dair çizdiği ufuktan söz ederek, programa ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Yapılan selamlama konuşmaları sonrasında Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER) Başkanı Rabia Aldemir, “Gönüllülük ve Sorumluluk” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Konuşmasında gönüllü çalışmalarının kurumlar açısından çok önemli ve gelecek vaad eden bir durum olduğunu belirten Aldemir, ilgi çeken ve bilinç aşılayan örneklerle konuşmasını sürdürdü.

Rabia Aldemir’in sunumunun sonrasında oturuma soru-cevap şeklinde devam edilerek katılımcılardan gelen sorular cevaplandırıldı. Akabinde ise Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Fatma Akdokur Aktaş “Bir Duruş, Bin Söylem: Anadolu Kadını” adını taşıyan bir sunum gerçekleştirdi.

Verilen namaz ve yemek molasının ardından katılımcılara Psikolog Feyza Nur Ak, “Psikolojik İlk Yardım Eğitimi”ni verdi. Ak’ın konuşmasının ardından misafirlere, programın ev sahipleri tarafından hediye takdiminde bulunuldu.

Konuşmaların sonlanmasıyla birlikte hizmet içi eğitim programının atölye çalışmaları kısmına geçildi. Programın organizatörlerinden Feyza Nur Ak, Sena Aldemir ve Sinem Pala, “İzle-Dinle-Bağ-kur” isimli somut çıktıların sağlandığı atölye çalışmalarında ayrı ayrı mekanlarda kadınlarla bir araya geldiler. İnteraktif bir ortamda gerçekleşen atölye çalışmaları süresince katılımcılar da etkinliklere uyum sağladılar.

Son olarak bir değerlendirme toplantısı yapıldı ve hizmet içi eğitim programının nasıl geçtiği ile ilgili görüşler dile getirildi.