Akadder İDSB Toplantısına Katıldı

0
42

İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) 3. UAE Yüksek İstişare Kurulu toplantısını 12 Ocak’ta İstanbul Akgün otelde gerçekleştirdi.40 ülkeden 85 alim ve akademisyenin iştirak ettiği toplantıya Akadder Yönetim Kurulu Başkanı Rabia Aldemir de katılım sağladı.
Açılış programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt Bey’in açılış konuşmalarıyla başladı.
Uluslararası Aile Enstitüsü eş başkanı Dr. Rabiye Yılmaz Hanım, önceki dönem Yüksek İstişare Kurulu toplantı kararları ve bu süreçte yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.
Çalışma masalarının faaliyetlerinin sunumları gerçekleştirildi:
Yüksek İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr. Hatice Müfid (Fas), Strateji ve Literatür Geliştirme Masası tarafından yapılan ve yapılması planlanan faaliyetler hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler.
Uluslararası Antlaşmalar ve kamu Politikaları Masası’ndan Prof.Dr.Raafat Mikati(Lübnan) ve Dr.Kamilia Hilmi(Mısır),birim faaliyetleri ve gelecek programlar hakkında bilgilendirmelerini yaptılar.

Prof. Dr. Burhanettin Can Bey, Saha Çalışmaları ve Envanter Masası faaliyetleri hakkında konuşmalarını gerçekleştirdiler. Akabinde kurul üyeleri konuyla ilgili fikirlerini istişare ettiler.

Moritanya’dan üye Zeinebou Taghi Hanım, Basın Yayın ve Tanıtım Masası faaliyetleri hakkında bilgi paylaşımı yaptı.

Pakistan’dan üye Samia Raheel Qazi Hanım ve Katar’dan Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği Bey, Aile Fıkhı Masası faaliyetleri ve gelecek projeksiyonu hakkında konuşmalarını gerçekleştirdiler. Cezayir’den üyeler Aicha Bel Hadjar Hanım ve Dr. Fadile Grine Hanım, Uluslararası İlişkiler Masası’nın faaliyetleri ve yeni dönem programları hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler.
3. Yüksek İstişere Kurulu Toplantısı kapanış duası ve aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi.