MOZAİKDER Kitap Tahlili

0
90

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen kitap tahlili programında bu ay Erich Fromm’un “Sahip Olmak ya da Olmak” kitabı tahlil edildi.

Mozaikder tarafından aylık olarak düzenlenen ve bu dönemin üçüncü kitap tahlili olan tahlil programında Erich Fromm’un“Sahip Olmak ya da Olmak” kitabının tahlili yapıldı. 22 Şubat Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan programının moderatörlüğünü Şehadet Gerçek yaparken, sunumları ise Hanım Baktemur, Büşra Koltuk, Nurdan Orçın yaptı. Kitap Tahlili programına Mozaikder yönetimi ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Kitaptan bir bölüm:

Eğer insan yalnızca “sahip olduğu” şeylerden ibaretse, onları yitirdiğinde, kendini de yitirecek, kim olduğunu bilemeyecektir. Böylece yaşamı yanlış kurmanın sonucunda ortaya yenilmiş, moralsiz, yıkık ve acınacak bir insan çıkar. “Olmak” kavramında ise sahip olunan şeylerin kaybedileceğinden doğan endişe ve korku yoktur. Olduğum gibiysem ve kişiliğim “olmak” tarafından belirleniyorsa kimse benden bunu alamaz ve kişiliğimin yıkılması tehlikesi de doğmaz. Odak noktamı ve davranışlarımı yönlendiren güdüleri, kendi içimde bulurum.