AKADDER İstanbul MOMO Kitabının Tahlilini Gerçekleştirdi

0
13
momo kitap tahlili

Akadder İstanbul temsilciliği tarafından aylık düzenlenen kitap tahlillerinin altıncısı gerçekleştirildi. Programda Michael Ende’nin “Momo” adlı eseri tahlil edildi.

20 Mart 2022 Pazar günü İstanbul Kitap Kahve’de gerçekleştirilen program, Meryem Özlü’nün moderatörlüğünde Serap Tekin Nas ve Şeyda Çakır’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Momo kitabından bazı dikkat çeken alıntılar;

“Günlük yaşam içinde çok büyük bir sır vardır. Herkesin bunda bir payı bulunur ve herkes onu bilir. Ama pek az kimse bu konuya kafa yorar. Çoğu kimse onu olduğu gibi benimser ve onu asla şaşırmaz. Bu büyük sır, zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki bazen bir saatlik bir süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Zamanın bu garip kısalığı ve uzunluğu, o saat içinde yaşanan olaylara bağlıdır. Çünkü zaman yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.”

“Kör biri için gökkuşağının renkleri ve sağır biri için kuş sesleri nasıl boşunaysa, yürekle algılanmayan zaman da öyle boşa gider, kaybolur.”

Kitap tahlillerimiz aylık olarak devam etmektedir. Mayıs ayı kitabımız Cihan Aktaş’ın “Şair ve Gece Kuşu” adlı eseridir. Kitap tahlilimiz genel katılıma açıktır.