MOZAİKDER Küçük Ağa Kitabının Tahlilini Gerçekleştirdi

0
6

Mozaik Kadın ve Aile Derneği tarafından düzenlenen programda Tarık Buğra’nın Küçük Ağa kitabının tahlili yapıldı.

Moderatörlüğünü Hanife Demir’in yaptığı programında kitabın sunumunu Merve Aksoy yaptı. Programa çok sayıda davetli katıldı. Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapılan programa çok sayıda davetli katıldı. İnteraktif bir şekilde sunumunu gerçekleştiren Merve Aksoy katılımcılardan gelen sorulara da yanıt verdi. Program yapılan ikramların ardından sona erdi.

Küçük Ağa’da yazarın diliyle; Dedelerimizi, babalarımızı, büyük dayı ve amcalarımızı yaşadıkları o günlerin ve olayların içinde anlayıp anlatmak istedim. Hain olmak kolay değildir; hele vatan haini olmak hiç kolay değildir. Kuvva-yı Milliye’ye güvenmeyenlere de hain demek kolay olmamalıdır. (…) Altı yüz yıl dimdik yaşamış ve bir şah medeniyet kurmuş o müziği, o edebiyatı, o mimarlığı ve sosyal garantileri ortaya koymuş bir devletin insanları, kurtuluş yolu için bir başka ve yeni otoriteyi, bir yeni bayrağı elbette kolay kolay benimseyemezlerdi. Onların bu tereddütleri trajik olmakla kalmaz, övülmeye değer. Kurtuluşu herkes istiyordu fakat kimin ve hangi bayrağın peşinde? Küçük Ağa’yı besleyen çelişme işte buradadır. Bu iki yol arasında sallantı geçirenlerin trajedisi yürek parçalayıcıdır, hainlik değildir. Küçük Ağa’da bunu anlatmak istedim.” şeklinde anlayabiliriz.

Bir tarafta ölümü, diğer tarafta doğumu beklenenden birini tercih etmek gerekiyordu. Doğacak olan sağlıklı mı olacak, sakat mı çokta bilinmiyordu.

Küçük Ağa bir milletin bittim denilecek durumdayken inançla yeniden dirilişinin hikayesidir.